Southern Crescent Technical College

23 Students Selected as GOAL Nominees

GOAL nominees pose on staircase

Southern Crescent Technical College recently announced the nomination of 23 students for the 2019 Georgia Occupational Award of Leadership (GOAL) at a reception held October 23, 2018. The annual GOAL program recognizes students who possess excellence in leadership and ability.

"The purpose of the GOAL program," said Ms. Cherryl Burks, GOAL Coordinator, "is to spotlight the outstanding achievement by students in Georgia's technical colleges and to emphasize the importance of technical education in today’s global workforce." The local GOAL winner will speak on behalf of Southern Crescent Technical College to promote technical education throughout the community and state.

A screening committee at Southern Crescent Technical College will review each of the instructors’ nominations then conduct personal interviews with the students. Finalists will then be chosen to compete to be the Southern Crescent Technical College GOAL winner for 2019.

The finalists will take part in another round of interviews and evaluations by representatives from local business and industry. That panel will consider the students’ qualities including academic achievement, personal character, leadership abilities and enthusiasm for technical education.

The student judged most outstanding will be designated as the college’s GOAL winner and move on to the regional preliminary judging; then three from each region, which will make up the nine finalists, will attend competition for the state GOAL award and selection as the Technical College System of Georgia’s 2019 student of the year where they will have the important responsibility of traveling the state as the ambassador for the entire technical college system.

Chosen for recognition by their instructors, the nominees from Southern Crescent Technical College include:

 

Name                            Nominating Instructor     Program                                  

Randi Ahlstrom             Diana Kendrick              Medical Assisting

Jacquelin Avilma           Tahesha Wade              Business Management

Tracy Boswell               Christi Ellington             Business Management

Mary Kelly Browning      Diane McHughes           Early Childhood Care/Education

Vickie Christensen         Samantha Bell               Nursing ASN

Terry Crisp                    Tahesha Wade              Business Management

Cody Ford                    Tahesha Wade              Business Management

Olivia Hardie                 Carolyn Fludd               Culinary Arts

Beverly Harris-Walker     Christi Ellington             Paralegal Studies

Myron Hayes                 Kimberly Register          Practical Nursing

Aric Lundy                    Billy Elliott                     Plumbing

Frida Martinez               Susan Harp                   Practical Nursing

Heather McVey             James Peas                  Early Childhood Care/Education

Martinique Moore          Kimberly Rawlins           Cosmetology

Travis Nix                     Johnny Dodson             Air Conditioning Technology

Meghan Register           Angie Ballard                Nursing ASN

Jaleshia Ellis Smarr       Mettie Hogan                Medical Assisting

Jarred Smith                 Johnny Dodson             Industrial Systems Technology

Tuba Thompson            Christi Ellington             Business Management

Kami Vaughn                Patrick Boutier               Culinary Arts

Heather Whitaker          Susan Allen                   Cosmetology

Zackery Wilkins             Charles Cash                Web Site Design

Desiree Wilson              Stephanie Hammack     Practical Nursing